זה תמיד רעיון טוב לשים לב לחומרים הכימיים שבבית שלכם ובסביבתו. האמת היא שלרוב האוויר בתוך הבית מזוהם יותר מהאוויר שבחוץ. תרסיסי הדברה בתוך מסגרת מקורה מעוררים דאגה אצל רבים. הנה מה שאתם צריכים לדעת, רגע אחד לפני שאתם מזמינים חברת הדברה אליכם לבית.
ועד כמה יש חשיבות מאוד גדולה לעבוד מול מדבירים מקצועיים ומנוסים בעלי רישיון הדברה בתוקף שיכולו לתת לכם מענה לבעיה וגם לשמור על בריאותכם.

בטיחות תרסיסי הדברה

הבטיחות של קוטל חרקים מסוים תלויה במידה רבה בסוג קוטל החרקים וביישום שלו בשטח. לדוגמא, אבק וקוטלי חרקים מבוצע בדרך כלל בסדקים ופתחים. ניתן להזריק פיתיונות לנמלים או מקקים לסדקים, או להשתמש בסוגי חומרי הדברה אחרים הכוללים שימוש בספריי הדברה. שאריות מקוטלי חרקים אלה יכולות להיות מושכות עבור חיות מחמד, וניתן לראותן על ידי אנשים, לכן יש להשתמש בזהירות רבה סביב חיות מחמד וילדים. מדובר על רעל! למרות שקניתם את המוצר בסופר ובאותה עגלה עם החומר הרעיל שמתם גם את המזון שאתם קונים, עדיין יש סכנה מאוד גדולה לשימוש במוצרים מסוגים אלו.

כל טיפול שמשאיר שאריות של חומר הדברה מגיע בדרך כלל עם הוראות ספציפיות. הוראות ריסוס פנימיות אלו בדרך כלל ממליצות להישאר מחוץ לבית עד שהתייבש החומר. ובדרך כלל מומלץ לא לבוא במגע עם השאריות במשך מספר שעות.

יש לוודא שאתם עובדים מול מדבירים מוסמכים, בעלי רישיון הדברה בתוקף, אפשר לבדוק במקומות כמו מדבירים פלוס וארגון המדבירים בישראל שגם דואג להשתלמיות תקופיתיות לכל מדביר כחלק מהעבודה שלו.

בעוד שרוב הרעלות קוטלי החרקים מתרחשות מבליעת הכימיקל, החומרים יכולים להיספג דרך העור שלכם או על ידי נשימה של חלקיקים באוויר. לאחר שהתייבש החומר, סיכון זה פוחת מאוד. מומחה מוסמך להדברה יודע את הדרך הבטוחה ביותר למרוח קוטלי חרקים, במיוחד בבית, אז התקשר אליהם שיעשו את העבודה בשבילכם.

רכיבים בתרסיסי הדברה

אם אתם מודאגים מרעילות וקוטלי חרקים, בדקו את התווית או שאלו את נציג ההדברה שלכם. אם אתם מודאגים מרעילות, הימנעו ממוצרים המכילים: פוסמט, נאלד, טטרכלורווינפוס, דיאזינון, מלתיון, כלורפיריפוס ודיכלורבוס.

נקטו אמצעי זהירות להגבלת החשיפה לתרסיסי הדברה

אתם יכולים למזער את הסיכון לשאיפה וחשיפה על ידי נקיטת כמה צעדים פשוטים. הראשון הוא לדבר עם חברת ההדברה שלכם וללמוד במה הם משתמשים. לאחר שמוצר מוצר בביתכם, נסו להישאר מחוץ לבית למשך מספר שעות. זה מאפשר לחומרים להתייצב ולהתייבש. אם אתם במגע עם הכימיקלים – אם אתם מורחים אותם בעצמכם, למשל – דאגו ללבוש כפפות ושרוולים ארוכים. ייתכן שתרצו גם ללבוש מסכה כדי למנוע שאיפה. בכל מקרה חומרים אלו בהם אתם משתשים בבית הם חומרים בעלי יכולת פחותה להתמודדות עם מזיקים, כמות הרעלים היא יותר קטנה והיא מיועדת לשימוש ביתי, לעומת החומרים המקצועיים איתם עובדות חברות הדברה.

לבסוף, אחת הדרכים הטובות ביותר לשפר את איכות האוויר בתוך הבית שלכם היא לפתוח את החלונות ולהכניס קצת אוויר צח. צמחי בית מעולים גם בניקוי האוויר בתוך הבית שלכם. לעיתים יש צורך בתרסיסי הדברה בכדי להיפטר ממזיקים; כמה אמצעי זהירות פשוטים יכולים לשמור על בטיחות בני הבית.