התפתחות ומחזור החיים של פשפש המיטה

מחזור החיים של פשפש המיטה מתחיל בנקבה, היא מטילה בכל מחזור חיים לפחות 300 ביצים מספר ביצים שונה בכל פעם.

אחד הגורמים המשפיעים ביותר התפתחות הביצים הוא מזג האוויר ונקבת פשפש המיטה יודעת לזהות מקומות שבהם הטמפרטורה לא תרד מתחת  ל 10 מעלות צלזיוס.

בכדי לשמור ולהגן על הביצים מקום ההטלה שלהם יהי בדרך כלל במקומות בעלי גישה מוגבלת וכל ביצה עטופה בחומר דביק הגורם לה להידבק לכל מקום שבו היא נמצאת.

בבתים נקבת פשפש המיטה תטיל את הביצים במקומות כמו חיבורי המיטה, פינות מתחת לארון ועוד מקומות כמו שידות בהם יש אפשרות להדביק את הביצים בצמוד לרהיט ובמקביל להגנה נוספת.

הביצים בוקעות עד 15 ימים מרגע ההטלה, כשמזג האוויר מאפשר הן גם יבקעו בתוך 7 ימים מרגע ההטלה, במזג אוויר קר משך הבקיעה של ביצי הפשפש יכול להימשך גם עד 30 ימים, מכאן שפשפש המיטה כמו רוב החרקים הוא חרק של קיץ וחום, האקלים הישראלי מאפשר לו להתפתח במהירות.
מה שאומר שאם קיימת נגיעות של פשפשים בבית יש לבצע הדברת פשפש המיטה באופן מידי בכדי למנוע באופן מוחלט את התפשטות הבעיה והחמרתה.

שלבי ההתפתחות של פשפש המיטה

התפתחות ומחזור החיים של פשפש המיטה עוברים חמישה שלבים, שלב הביצה ולאחר מכן הבקיעה שלה של פשפש מיטה צעיר, פשפש מיטה צעיר מכונה נימפה, וגם הוא עובר שינוי הדרגתי והופך להיות גולם במהלך ההתפתחות שלו כגולם הוא מנשיר את הזיפים הקטנים שיש על גופו מספר פעמים (5 פעמים) עד שהוא מגיע לשלב הבגרות, כבר בשלב הצעיר פשפש המיטה זקוק למזון ולכן הוא יוצא לעקוץ בשביל להתפתח, פשפש מיטה צעיר שניזון מכמויות גדולות של מזון יצליח להתפתח יותר במהירות.

ההגעה לשלב הבגרות של פשפש המיטה נמשכת שישה שבועות, שלב הנימפה נמשך עד שישה ימים, ומחזור החיים מגיע לממוצע של חודש וחצי יש מקרים בהם מחזור החיים הוא ארבעה חודשים, שמזג האוויר חם פשפש המיטה יכול להתרבות בקצב של שלוש דורות בשנה.

כל הנתונים האלו רק מסבירים עד כמה בעיית פשפש המיטה יכולה להפוך לחמורה מאוד ברגע שלא מבצעים הדברה מקצועית.
החשיבות של הדברה מקצועית היא מכרעת, מכיוון וניסוי של תרופות סבתא נגד פשפש המיטה לא תמיד הן הפתרון הנכון והמוצלח ביותר.

איך מתמודדים עם פשפש המיטה

מכיוון ופשפש המיטה מתרבה במהירות גבוה מאוד, ומזג אוויר חם הוא מה משאפר לו להתפתח, עדיין הוא חשוף ופגיע, אחד הדברים הפוגעים בו ביותר הוא טמפרטורה מעל 45 מעלות צלזיוס, לכן ביצוע ההדברה נגד פשפש המיטה כולל שלב חשוב מאוד והוא שימוש בקיטור אדים חם בכדי להרוג כמה שיותר פשפשי מיטה כחלק מההדברה.

התזונה של פשפש המיטה

פשפש המיטה ניזון מדם של בני אדם, הוא מגיע לעקוץ במשך הלילה ויכול לעקוץ עד 20 דקות ברציפות וזאת בזכות הפרשה של חומר מאלחש וחומר המונע קרישת דם, שאלו מאפשרים את זרימת הדם בקלות עד אליו לקיבה, לאחר העקיצה שנמשכת בדרך כלל כ 3-5 דקות, פשפש המיטה מיד יחזור למקום המסתור שלו במשך כמה ימים בשביל לעכל את המזון ואז הוא יצא שוב לאכול, לכן יש כאלו שחושבים שאם הם לא נעקצו לילה אחד מדובר משהו נקודתי ולא ממהרים לטפל בבעיה.

התפתחות ומחזור החיים של פשפש המיטה

זמין עכשיו

זמין עכשיו
1
זמין עכשיו
היי שמי אבי
מה סוג ההדברה שאת/ה זקוק/ה ?